A jelenlegi alkotmány házaspárok önkéntes elhatározásával alapított családról beszél.
A melegházasság későbbi engedélyezését ellehetetlenítő pontosítást a román ortodox egyház javaslatára építették be az alkotmánymódosítás tervezetébe.
Crin Antonescu szenátusi elnök, az alkotmánymódosító különbizottság vezetője azt mondta: Románia nem minősül emiatt homofób országnak, hiszen kedden egy olyan szövegrész is bekerült az alaptörvény tervezetébe, amely tiltja a szexuális beállítottság miatti hátrányos megkülönböztetést.
"A melegházasságot kizáró alkotmánymódosítás kampánycélokat szolgál, amely a romániai előítéletekre reagál. Egy ilyen alkotmánycikk elfogadása visszalépést jelent Románia számára" - vélekedett Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke, arra emlékeztetve, hogy Franciaország - a világon 14. országként - engedélyezte a melegházasságot, és a brit felsőház is támogatta az azonos nemű párok házasságának elismerését.
Az azonos neműek jogairól akkor indult közvita Romániában, amikor Remus Cernea zöld párti parlamenti képviselő áprilisban bejelentette, hogy törvényjavaslatban szabályozná a homoszexuális és heteroszexuális párok élettársi kapcsolatát.
Románia 2001-ben törölte a büntetőtörvénykönyvből azt a cikkelyt, amely öt évig terjedő börtönnel sújtotta a "nyilvánosság előtt mutatkozó, botrányt okozó homoszexuális kapcsolatokat". A polgári törvénykönyv - 2011-ben elfogadott változatában is - tiltja az azonos neműek házasságát, és nem ismeri el a román vagy más állampolgárok külföldön kötött élettársi szerződéseit sem, függetlenül attól, hogy azokat azonos vagy különböző neműek kötötték.
Bukarestben a héten zajlik a tizedik alkalommal megszervezett GayFest, amely szombaton melegfelvonulással zárul.